ترموود

5/5 - (2 امتیاز)

چوب ترموود

ترموود (Thermowood) یا چوب ترمو، همان چوب طبیعی بوده که فرآوری‌شده است. در این فرایند ویژگی های چوب با استفاده از حرارت بالا و بدون استفاده از مواد شیمیایی بهبود می‌یابد. در این فرآیند، چوب در دماهای بالا (معمولاً بین ۱۸۰ تا ۲۲۰ درجه سانتی‌گراد) بهمراه بخار آب، حرارت داده می‌شود. این عملیات منجر به تغییرات شیمیایی و فیزیکی در ساختار چوب می‌شود که دارای مزایای متعددی از جمله : دوام و مقاومت بالا، ضد آب، پایداری ابعادی، زیبایی طبیعی، دوستدار محیط زیست، عایق حرارتی و صوتی می باشد.
ترموود بسیاری از معایب چوب طبیعی مانند پوسیدگی، تغییر رنگ و تورم را ندارد و می توان از آن در مناطق مرطوب استفاده نمود. ترموود یکی از بهترین نوع چوب ها جهت استفاده در نمای چوبی ساختمان و دکوراسیون داخلی می باشد و در بسیاری از پروژه ها مورد استفاده قرار می گیرد. ترموود محصولی است که تمام زیبایی های چوب طبیعی را در کنار مزایای ترموود داراست.

دسترسی سریع به موضوعات

مراحل تولید چوب ترموود

 • 1- خشک کردن اولیهدر این مرحله، چوب خام در دمای پایین (حدود ۱۰۰ درجه سانتی‌گراد) خشک می‌شود تا رطوبت اولیه آن کاهش یابد. این کار به منظور آماده‌سازی چوب برای مراحل بعدی انجام می‌شود.
 • 2- حرارت‌دهی و تیمار حرارتیدر این مرحله، چوب در دمای بالا (بین ۱۸۰ تا ۲۲۰ درجه سانتی‌گراد) و در حضور بخار آب یا نیتروژن قرار می‌گیرد. این فرآیند چندین ساعت طول می‌کشد و باعث تغییرات شیمیایی و فیزیکی در ساختار چوب می‌شود. دمای بالا باعث تجزیه همی‌سلولزها و تغییر در ساختار لیگنین و سلولز چوب می‌شود. این تغییرات باعث افزایش مقاومت چوب در برابر رطوبت و عوامل زیستی مانند قارچ‌ها و حشرات می‌شود.
 • 3- خنک کردن و تنظیم رطوبتپس از تیمار حرارتی، چوب به آرامی خنک می‌شود و رطوبت آن تنظیم می‌گردد. در این مرحله، چوب با بخار آب مرطوب می‌شود تا رطوبت نهایی به حدود ۴ تا ۷ درصد برسد. این کار باعث می‌شود که چوب دارای پایداری ابعادی و دوام بیشتری باشد.
 • 4- برش و آماده‌سازی نهاییدر این مرحله، چوب ترموود به اندازه‌ها و اشکال مختلف بریده و آماده می‌شود. این مرحله شامل فرآیندهای نهایی مانند سمباده‌زنی، برش به اندازه‌های استاندارد و آماده‌سازی برای استفاده نهایی می‌باشد.
 • 5- بسته‌بندی و حمل و نقلپس از آماده‌سازی نهایی، چوب ترموود بسته‌بندی و برای حمل و نقل آماده می‌شود تا به مقصد نهایی ارسال گردد.
ترمووود

ترموود از چوب چه درختانی تولید می شود؟

چوب ترموود عمدتا از دو گونه درخت تولید می‌شود :

 • درختان پهن برگ مانند زبان گنجشک
 • درختان سوزنی برگ مانند کاج

چوب ترموودی که از درختان پهن برگ مانند : زبان گنجشک، بلوط، صنوبر، گردو، افرا، گیلاس، راش به دست می‌آید، از نوع چوب سخت است و به دلیل مقاومت بیشتر آن، برای مصارفی که نیاز به مقاومت و سختی بیشتری دارند، مانند ساخت ساختمان‌ها، مناسب است. از طرف دیگر، چوب ترموودی که از درختان سوزنی برگ مانند : سرو، صنوبر و کاج به دست می‌آید که از نوع چوب نرم بوده و با توجه به اینکه نسبت به چوب درختان پهن برگ از چگالی کمتری برخوردار می باشند از مقاومت کمتری برخوردار بوده و شکننده تر هستند و بیشتر برای پوشش دیوارها و نمای ساختمان‌ها استفاده می‌شود. به عبارت دیگر، نوع چوبی که در تولید ترموود استفاده می‌شود، بستگی به مورد استفاده آن دارد.

پخش ویدیو
پخش ویدیو
چوب ترموود کنار استخر
چوب ترموود کنار استخر

انواع پروفیل چوب ترموود

ترموود نوعی فرآورده چوبی بوده که در انواع مختلف پروفیل، جهت مصارف گوناگون تولید می گردد. اندازه این پروفیل ها از 3 تا 6 متر بوده که انواع شیار دار و بدون شیار طراحی و تولید می شوند. در زیر انواع پروفیل ترموود را مشاهده می نمایید :

پروفیل چوب ترموود کف (Deck) : پروفیل ترموود با شیارهایی که در آن تعبیه شده است، به عنوان کف‌پوش در فضاهای باز مانند کنار استخرها و حیاط‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. این شیارها جهت جلوگیری از لیز خوردن در محیط های نمناک بسیار کاربردی می باشد.
پروفیل چوب ترموود چهارتراش (SHP) : این نوع پروفیل دارای ویژگی های فنی و فیزیکی می باشد که مناسب برای استفاده در فضاهای داخلی (دکوراسیون داخلی) و خارجی (نمای ساختمان – آلاچیق) می باشد.
پروفیل چوب‌ ترموود لمبه دار (UTV) و (UTS) : این نوع پروفیل ترموود، با قفل و زبانه‌هایی که دارد، اتصالات ویژه‌ای بین پروفیل های ترموود ایجاد می‌کند که بیشترین کاربرد آن برای نمای ساختمان می‌ باشد.

پروفیل چوب ترموود DECK 26×92
پروفیل چوب ترموود DECK 26×117
پخش ویدیو
پخش ویدیو

انواع چوب ترموود از لحاظ کیفیت

عوامل متعددی در تعیین کیفیت چوب ترموود موثر هستند؛ اصلی ترین عامل در کیفیت ترموود، نوع چوب درخت مورد استفاده در فرآیند تولید این محصول است و همچنین، نوع روشی که ترموود تولید می گردد از اهمیت بالایی برخوردار است. بصورت کلی چوب ترموود براساس استانداردهای فرآوری چوب به دو دسته “Thermo S“ و “Thermo D“ تقسیم می‌شود.
Thermo S : در ترموود نوع “Thermo S“، حرف “S“ به استحکام و پایداری محصول اشاره دارد. در فرآیند تولید این نوع چوب ترموود، چوب خام را تا دمای 180 درجه سانتی‌گراد گرم می‌کنند، که موجب مقاوم تر شدن چوب ترموود می گردد. باید این نکته توجه داشت که این نوع ترموود در برابر نفوذ رطوبت بالا، مقاوم نبوده و احتمال تغییر در ابعاد ترموود اس وجود دارد. از این نوع چوب در محیط های بسته و دکوراسیون داخلی و مصارفی همچون : نیمکت، مبلمان، کفپوش، درب و پنجره و … استفاده می گردد.
Thermo D : نوع دیگری از ترموود با نام “Thermo D“ تولید می گردد که حرف “D” نشان دهنده دوام این نوع ترموود بوده بطوریکه در فرآیند تولید “Thermo D”، چوب را تا دمای 220 درجه سانتی‌گراد حرارت می دهند و این فراید باعث می‌شود که چوب معمولی به ترموود تبدیل شده و در شرایط آب‌وهوایی متفاوت مانند طوفان، بارندگی و تابش مستقیم نور خورشید از استحکام بیشتری برخوردار باشد. به دلیل مزیت های “Thermo D” این نوع چوب را برای استفاده در محیط‌های باز ایده آل است. مقاومت بالای “Thermo D” در برابر نفوذ پذیری رطوبت، یکی از ویژگی‌های مهم این نوع چوب ترموود است.

کاربردهای چوب ترموود
کاربردهای چوب ترموود

تراکم و فشردگی بافت چوب هرچه بیشتر باشد ، مقاومت چوب هم افزایش پیدا می کند

مزایای استفاده از ترموود

ترموود یا چوب ترمو دارای مزایا و قابلیت های فراوانی است که باعث می شود آن را از چوب های دیگر متمایز کند. عملیات حرارتی و ترمو کردن چوب به طور متوسط باعث ​​10 درصد کاهش چگالی چوب می شود لذا تراکم چوب به طور مستقیم با استحکام آن مرتبط است. البته شایان ذکر است که مقاومت بالاتر به دست آمده هنگام استفاده از یک چوب ترمو ، به عنوان مثال چگالی بالاتر ، درجه احتباس پیچ را افزایش می دهد ، اما انعطاف پذیری را کاهش می دهد ، که این یک ویژگی چوب ترمو نیست.

 • مقاومت بالا در برابر پوسیدگی در شرایط آب و هوایی مختلفچوب با در نظر گرفتن وزن کم ، در مقایسه با سایر مواد از استحکام بالایی برخوردار است. به عنوان مثال ، نقطه شکست طول برای فولاد 5.4 کیلومتر ، برای فولاد روکش شده با کروم 6.8 کیلومتر و برای فولاد 17.5 کیلومتر می باشد ، در صورتی که نقطه شکستگی برای چوب درخت صنوبر 19.8 کیلومتر و برای چوب درخت راش 28.3 است.
 • عمر بسیار طولانی تر نسبت به چوب های معمولی مقاومت بالا در مقابل تغییر شکل و اندازهترموود بر خلاف چوب معمولی، آب را جذب نمیکند و در نتیجه دفرمه نمیشود و دچار تغییر شکل و نشده و دارای ثبات در ابعاد می باشد.
 • مقاوم در مقابل حشرات آفت چوب ، انواع قارچ ، کپک ها از مقاومت بالایی برخوردار است.با توجه به صفر رسیدن رطوبت در چوب ترموود، امکان رشد کپک و لانه گزینی حشرات وجود نخواهد داشت و همچنین ترموود در برابر حشرات آفت چوب همچون موریانه، بسیار مقاوم می باشد.
 • به جهت رنگ یکنواخت در همه سطح چوب، باعث زیبایی بیشتر آن خواهد شد.پروسه ترموود باعث تغییر رنگ چوب شده، که موجب زیبایی دوچندان چوب می گردد
 • حفظ بافت طبیعی چوب خالص و بدون مواد شیمیایی در آنبا توجه به عدم استفاده از مواد شیمیایی، بافت طبیعی چوب حفظ شده و ترموود برای سلامتی افراد مضر نمی باشد.
 • عایق گرما و سرماسرعت انتقال گرما در چوب بسیار کم می باشد. شیشه 23 ، سنگ مرمر 90 ، فلز فولاد 1650 و فلز آلومینیوم 7000 برابرحرارت را سریعتر از چوب منتقل می کنند. به همین دلیل از دیرباز از چوب در ساخت خانه ، دستگیره ابزارهای مختلف و پوشش دیوارها ، سقفها و کف و انواع لوازم منزل مورد استفاده قرار میگرفته است.
 • قابلیت آکوستیکچوب از نظر جذب صدا یک عنصر ایده آل به حساب می آید و یک عایق صوتی طبیعی می باشد. به همین دلیل اکو و سر و صدا را جذب می کند ، از همین روی از چوب در ساخت سازهای موسیقی و سالن های کنسرت مورد استفاده قرار می گیرد.
 • عایق الکتریکیچوب یک هادی الکتریکی نیست و الکتریسیته ساکن ، که برای سلامتی انسان خطرناک است و در موادی مانند آهن ، پلاستیک و سایر مواد یافت می شود ، در چوب نیست. به همین دلیل ، چوب همیشه از نظر سلامت انسان در اولویت سایر متریال های ساختمانی بوده است.
 • ظاهر و نگهداری آسانچوب بر خلاف سایر مصالح ساختمانی ، نه تنها زیبایی اصلی خود را با گذشت زمان از دست نمی دهد بلکه عتیقه نیز می شود و اگر ظاهر عتیقه و پتینه چوب مورد سلیقه افراد نباشد با هزینه های پایین می توان چوب را توسط رنگ ترموود احیا کرد.
 • دارای تنوعدر جهان بیش از 5000 نوع چوب وجود دارد که همه اینها خصوصیات فنی و ظاهری مختلفی از هم دارند ، بنابراین استفاده از این متریال در هر شرایط آب و هوایی ، برای هر نوع نیاز و برای هر نوع سلیقه امکان پذیر است.
 • ترموود یک متریال طبیعی و استفاده از آن در دکوراسیون داخلی ساختمانافزون بر ویژگی های فنی، چوب متریالی طبیعی بوده که تسکین دهنده و پرانرژی در دکوراسیون منزل به حساب می آید که با تمام سلیقه ها سازگار بوده و باعث گرما بخشیدن و حس طبیعی در افراد می گردد.
نمای چوب ترموود

کاربرد های چوب ترموود

ترمووود چوبی برای کاربردهای مختلفی ایده آل است ، که این روزها طرفداران زیادی را به خود جلب می کند و مورد استقبال طراحان معمار قرار گرفته است. در نمای ساختمان ، کف و پوشش دیوار ، از چوب ترموود استفاده می گردد. از دیگر کاربرد های چوب ترمو می توان به موارد زیر اشاره داشت :

 • نمای چوبی ویلا و آپارتمان با ترموودنمای ویلا یا آپارتمان از مهم ترین بخش های هر ساختمان می باشد به صورتی که در دید اول اولین موردی که دیده می شود نما می باشد که باید زیبا و مدرن باشد. متاسفانه برخی از افراد به دلیل وجود واژه "چوب"، علاقه‌ای به استفاده از آن ندارند؛ دلیل این امر ناشی از عدم آگاهی دقیق درباره استفاده از نمای چوبی در خانه‌ها و ویلایی‌هاست. ترموود محصولی است که تمام زیبایی های چوب طبیعی را داشته و برخلاف چوب دچار پوسیدگی و بر اثر تابش نور خورشید دچار تغییر رنگ نمی گردد و از آن می توان در نمای ساختمان استفاده نمود.
 • ترمووال پشت تی وییکی از کابردهای ترموود، استفاده از آن برای دیوارپوش می باشد. این محصول با نام ترمووال عرضه می گردد. از ترمووال برای دیوار پشت تی وی استفاده می گردد که ظاهر شیک و مدرنی را به محیط منزل می بخشد.
 • روف گاردن ترموودیکی از مزایای منحصر به فرد ترموود، قابلیت ضد آب بودن آن است که از آن می توان در هر قسمتی از روف گاردن یا فضای سبز پشت بام استفاده نمود و نگران بارش باران و رطوبت نبود. از ترموود می توان در ساخت قسمت های مختلف روف گاردن از جمله : کفپوش، نیمکت، پرگولا، فلاور باکس و ... استفاده نمود.
 • پارتیشن ترموودپارتیشن به عنوان جداکننده برای محیط منازل یا اداری مورد استفاده قرار می گیرد. پارتیشن ترموود با استفاده از چوب ترموود ساخته می شود و میتواند به تفکیک فضای داخل ساختمان کمک کند و همچنین موجب زیبایی دکوراسیون داخلی گردد.
 • تایل ترموودکفپوش ترموود بصورت تایل های مربع شکل تولید می شوند که بصورت پازلی و ساده به یکدیگر متصل می شوند. با توجه به ضد آب بودن این نوع کفپوش و مقاومت بالای آن در برابر باران و رطوبت، از تایل های ترموود می توان در تراس، بالکن، حیاط استفاده نمود.
 • دکوراسیون داخلیدر دکوراسیون داخلی، از انواع مختلفی از متریال استفاده می‌شود. از میان این مواد، چوب ترموود به عنوان یکی از محبوب‌ترین‌هاست. این نوع چوب به دلیل عدم استفاده از مواد سمی و شیمیایی، به‌عنوان بهترین گزینه برای طراحی داخلی شناخته می‌شود. سازگاری بیشتر این نوع چوب با طبیعت، آن را به گزینه‌ای ایده‌آل برای محیط زندگی انسان تبدیل کرده است، به‌طوریکه حتی برای افراد حساس، منجر به ناراحتی و آلرژی نمی‌شود. از ترموود در دیوارپوش، ترمووال، راه پله، نرده، درب و پنجره، قرنیز و ... استفاده می گردد.
 • ساختن آلاچیق و سایه بانترموود، از جمله متریال‌های محبوب در ساختمان بوده که به دلیل فرآیند ترمو، از ویژگی‌هایی برخوردار است که با حفظ ظاهر و بافت طبیعی چوب، در برابر باران، رطوبت، و نور آفتاب از مقاومت بالایی برخوردار بوده و به سادگی دچار تغییر رنگ و اندازه نمی‌ گردد که می توان از آن در ساخت آلاچیق و پرگولا استفاده نمود. با استفاده از چوب ترمو، امکان طراحی و ساخت انواع مبلمان فضای باز، نیمکت و فلاورباکس فراهم می باشد. از آنجا که محیط آلاچیق، پرگولا و خانه های چوبی به دلیل نشستن و استراحت، همواره باید پاکیزه و بهداشتی باشد، چوب ترمو به دلیل عدم وجود صمغ، بهترین گزینه است.
 • استفاده در ساخت سونا و استخردر گذشته برای اطراف استخر از سیمان استفاده می‌شد که در تابستان بر اثر تابش نور خورشید، گرم میشد و به دلیل جذب بالای دما، راه رفتن بر روی آن موجب آزار و ناراحتی افراد میشد. یکی از جایگزین‌های سیمان، سنگ، کاشی و سرامیک، چوب ترموود است که علاوه بر از بین بردن مشکلات ذکر شده، از مقاومت بالا در برابر رطوبت و زیبایی خاصی برخوردار است. از چوب ترموود در سونای خشک، مورد استفاده قرار میگیرد.
ترمووال ترموود

رنگ ترموود

جهت زیبایی و جلای چوب و همچنین افزایش مقاومت چوب ترمو در مقابل شرایط نامساعد جوی در فضای باز و همچنین نمای ساختمان، از رنگ چوب ترمو استفاده می گردد. رنگ ترموود، باعث عدم تغییر رنگ و رنگ پریدگی چوب بر اثر تابش مستقیم نور خورشید و اشعه ماورای بنفش (UV) شده و با پر شدن منافذ و سوراخ های موجود در چوب، موجب عدم ورود رطوبت و حشرات شده و همچنین از رشد کپک و قارچ جلوگیری می نماید.

چوب ترموود نمای ساختمان
چوب ترموود نمای ساختمان

? سوالات متداول در رابطه با ترموود

ترموود چیست؟

ترموود نوعی چوب فرآوری شده است که ویژگی های آن با استفاده از گرما و بخار آب بهبود می‌یابد تا دوام و مقاومت آن افزایش یابد. این فرآیند بدون استفاده از مواد شیمیایی انجام می‌شود و چوبی پایدار و مقاوم در برابر عوامل جوی تولید می‌کند.

عمر ترموود چقدر است؟

نتایج پژوهش ها نشان می دهد که عمر ترموود بسیار بالاتر از چوب معمولی می باشد زیرا در فرایندی که چوب معمولی طی میکند تا به ترموود تبدیل شود، رطوبت و صمغ موجود در عمق چوب، از میان رفته که در نتیجه ترموود در برابر پوسیدگی از مقاومت بالایی برخودار است. شایان ذکر است شیوه نگهداری از ترموود و رنگ کردن به موقع آن تاثیر مستقیمی در طول عمر آن دارد.

فرق ترموود ASH و PINE چیست؟

برای نمای ساختمان و کفپوش از چوب درخت زبان گنجشک (ASH) و برای فضاهای داخلی و دکوراسیون، از چوب درخت کاج (PINE) استفاده می شود.

تفاوت چوب ترموود ایرانی و فنلاندی در چیست؟

دمای کوره های تولید ترموود ایرانی نسبت به فنلاندی پایین تر است به همین دلیل رنگ ترموود ایرانی نسبت به نمونه فنلاندی آن، روشن تر است. برای تولید ترموود فنلاندی از چوب درختان سوزنی شکل مانند کاج استفاده می گردد، بنابراین ترموود فنلاندی دارای گره های پروانه ای شکل می باشد. برای تولید ترموود ایرانی معمولا از چوب درختان کاج روسی استفاده می شود. با توجه به تحریم و بالارفتن نیاز داخلی، تولید ترموود ایرانی افزایش یافته و از لحاظ کیفیت، قابل رقابت با نمونه فنلاندی می باشد.

آیا ترموود نیاز به رنگ‌آمیزی دارد؟

ترموود به خودی خود دارای رنگ زیبا و طبیعی است، اما برای حفظ رنگ و افزایش مقاومت آن باید ار رنگ‌ مخصوص چوب ترموود استفاده کرد.

کاربردهای ترموود چیست؟

ترموود به دلیل مقاومت بالا در برابر رطوبت، حشرات و قارچ‌ها، در فضای باز مانند نمای چوبی ساختمان‌، کف‌پوش‌ خارجی، نرده‌، دکوراسیون داخلی، راه پله، ترمووال پشت تی وی، پارتیشن ترموود، آلاچیق ترموود و ... استفاده می‌شود.

آیا ترموود دوستدار محیط زیست است؟

بله، ترموود به دلیل فرآوری طبیعی و عدم استفاده از مواد شیمیایی، گزینه‌ای سازگار با محیط زیست است. همچنین، این چوب از منابع پایدار جنگلی تهیه می‌شود.

قیمت ترموود چقدر است؟

قیمت ترموود بسته به نوع چوب، ابعاد پروفیل و شرکت تولیدکننده متفاوت است. معمولاً ترموود به دلیل فرآوری خاص خود قیمت بالاتری نسبت به چوب‌های معمولی دارد.

آیا نصب ترموود دشوار است؟

نصب ترموود مشابه نصب چوب‌های معمولی است، اما به دلیل انوع مختلف آن، نصب آن نیاز به تخصص و تجربه بیشتری دارد. برای نصب بهتر است از کارشناسان و نصابان حرفه‌ای استفاده کنید.

آیا ترموود در برابر آتش مقاوم است؟

ترموود به دلیل فرآوری حرارتی مقاومت بالاتری در برابر آتش دارد، اما همچنان باید اقدامات احتیاطی معمول برای جلوگیری از آتش‌سوزی انجام شود.

آیا می‌توان از ترموود در مناطق با رطوبت بالا استفاده کرد؟

بله، یکی از ویژگی‌های برجسته ترموود مقاومت بالا در برابر رطوبت است و می‌توان از آن در مناطق بارانی با رطوبت بالا استفاده کرد.

آیا ترموود در برابر حشرات و قارچ ها مقاوم است؟

چوب ترمو به دلیل فرایند گرمادهی که درون کوره های ویژه بر روی آن اعمال می شود، مواد قندی و سلولزی چوب از آن خارج شده، به همین دلیل امکان تغدیه حشرات و رشد قارچ و کپک در ترموود از میان می رود.

پشت و روی ترموود چگونه قابل تشخیص است؟

الگوی حلقه‌های چوب در سطح رویی معمولاً واضح‌تر و مشخص‌تر است. در سطح پشتی، این الگوها ممکن است کمی تارتر و کمتر واضح باشند، همچنین سطح رویی چوب ترموود معمولاً رنگی یکنواخت‌تر و تیره‌تر دارد، زیرا در معرض مستقیم حرارت قرار گرفته است. سطح پشتی ممکن است کمی روشن‌تر و با ناهماهنگی‌های رنگی بیشتری باشد.

چوب ترموود

6 دیدگاه ها

  • بله، با توجه به فرایندی که بر روی چوب ترموود انجام می شود، ترموود در برابر جذب رطوبت مقاوم بوده و در مجاورت با آب دچار پوسیدگی و ورم کردگی نمی گردد. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که جهت شستشوی ترموود از مواد اسیدی استفاده نکنید.

  • چوب ترموود در برابر باران و رطوبت و همچنین تابش مسقیم نور خورشید و اشعه UV مقاوم می باشد و می توان از آن در نمای ساختمان استفاده کرد. جهت زیبایی و بالا بردن عمر ترموود از رنگ ترموود استفاده می گردد.

 • برای رنگ کردن ترمووود از رنگ خاصی باید استفاده کنیم یا میشه از هر نوع رنگی استفاده کرد؟

  • برای رنگ کردن ترموود باید از رنگ مخصوص آن استفاده کرد و بکاربردن رنگ های متفرقه باعث خرابی ترموود می گردد. رنگ ترمووود کیلز (KILZ)، ساخت کشور آلمان می باشد و از بهترین برندهای تولید کننده رنگ مخصوص چوب ترمو در جهان بوده و دارای رنگ های مختلف می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *