کاربرد و مزایای چوب ترمو

فواید به کارگیری از چوب ترموود

مزایای استفاده از چوب ترمو (چوب ترمووود فنلاندی)

از زمان نخستین ظهور چوب ترمو در ایران ، این نوع چوب به عنوان چوب فنلاندی در ایران شناخته می شود. ترموود (ترمووود) یکی از مدرن ترین روش های افزایش استحکام چوب برای مصارف فضای باز است ، به عنوان مثال برای نمای چوبی یک ساختمان و انواع دیگر مصارف در فضای باز.

فنلاند زادگاه ترمووود است که از بالاترین کیفیت در بین کشورها برخوردار است و به لطف انبارهای عظیم و نگهداری چوب ترمو مطابق با استانداردهای جهانی ، بهترین صادر کننده چوب ترمووود در جهان می باشد.

گروه نما آلومینیوم وارد کننده چوب ترمو فنلاندی در ایران و خاورمیانه است و تیم مدیریت و مجرب آن در زمینه واردات چوب ترمو فنلاندی همواره سعی در ارائه بهترین خدمات را دارد.

چوب ترمو یا ترمووود در حقیقت چوب طبیعی است که با روش های حرارتی پیشرفته و به اصطلاح ترمو کردن ، از دوام و استحکام بیشتری نسبت به سایر چوب ها برخوردار است. ترموود چوب خام است که در مرحله تولید ترموود است و بسیاری از معایب چوب طبیعی همانند پوسیدگی ، تغییر رنگ و تورم را نداشته. چوب ترموود یکی از بهترین نوع چوب ها جهت طراحی نمای چوب ترموود ساختمان و دکوراسیون داخلی می باشد و در بسیاری از پروژه ها مورد استفاده قرار می گیرد که به دلیل مقاومت بالا در برابر شرایط سخت می باشد. Thermowood محصولی است که تمام زیبایی های چوب طبیعی را در کنار مزایای ترموود را به زندگی افراد  خواهد بخشید.

تراکم و فشردگی بافت چوب هرچه بیشتر باشد ، مقاومت چوب هم افزایش پیدا می کند

عملیات حرارتی و ترمو کردن چوب به طور متوسط باعث ​​10 درصد کاهش چگالی چوب می شود لذا تراکم چوب به طور مستقیم با استحکام آن مرتبط است. البته شایان ذکر است که مقاومت بالاتر به دست آمده هنگام استفاده از یک چوب ترمو ، به عنوان مثال چگالی بالاتر ، درجه احتباس پیچ را افزایش می دهد ، اما انعطاف پذیری را کاهش می دهد ، که این یک ویژگی چوب ترمو نیست.

  • مقاومت بالا در برابر پوسیدگی در شرایط آب و هوایی مختلف
  • عمر بسیار طولانی تر نسبت به چوب های معمولیمقاومت بالا در مقابل تغییر شکل و اندازه
  • مقاوم در مقابل حشرات آفت چوب ، انواع قارچ ، کپک ها از مقاومت بالایی برخوردار است.
  • به جهت رنگ یکنواخت در همه سطح چوب، باعث زیبایی بیشتر آن خواهد شد.
  • حفظ بافت طبیعی چوب خالص و بدون مواد شیمیایی در آن
  • عایق گرما و سرما
  • سبکی وزن

عایق گرما و سرما

سرعت انتقال گرما در چوب بسیار کم می باشد.

شیشه 23 ، سنگ مرمر 90 ، فلز فولاد 1650 و فلز آلومینیوم 7000 برابرحرارت را سریعتر از چوب منتقل می کنند. به همین دلیل از دیرباز از چوب در ساخت خانه ، دستگیره ابزارهای مختلف و پوشش دیوارها ، سقفها و کف و انواع لوازم منزل مورد استفاده قرار میگرفته است.

عایق صوتی:

چوب از نظر جذب صدا یک عنصر ایده آل به حساب می آید. به همین دلیل اکو و سر و صدا را جذب می کند ، از همین روی از چوب در ساخت سازهای موسیقی و سالن های کنسرت مورد استفاده قرار می گیرد.

این مطلب را هم ببینید
کفپوش چوبی و پارکت ترموود

عایق الکتریکی:

چوب یک هادی الکتریکی نیست و الکتریسیته ساکن ، که برای سلامتی انسان خطرناک است و در موادی مانند آهن ، پلاستیک و سایر مواد یافت می شود ، در چوب نیست. به همین دلیل ، چوب همیشه از نظر سلامت انسان در اولویت سایر متریال های ساختمانی بوده است.

مقاومت:

چوب با در نظر گرفتن وزن کم ، در مقایسه با سایر مواد از استحکام بالایی برخوردار است. به عنوان مثال ، نقطه شکست طول برای فولاد 5.4 کیلومتر ، برای فولاد روکش شده با کروم 6.8 کیلومتر و برای فولاد 17.5 کیلومتر می باشد ، در صورتی که نقطه شکستگی برای چوب درخت صنوبر 19.8 کیلومتر و برای چوب درخت راش 28.3 است.

ظاهر و نگهداری آسان:

چوب بر خلاف سایر مصالح ساختمانی ، نه تنها زیبایی اصلی خود را با گذشت زمان از دست نمی دهد بلکه عتیقه نیز می شود و اگر ظاهر عتیقه و پتینه چوب مورد سلیقه افراد نباشد با هزینه های پایین می توان چوب را احیا کرد.

تنوع:

در جهان بیش از 5000 نوع چوب وجود دارد که همه اینها خصوصیات فنی و ظاهری مختلفی از هم دارند ، بنابراین استفاده از این متریال در هر شرایط آب و هوایی ، برای هر نوع نیاز و برای هر نوع سلیقه امکان پذیر است.

تزئینی:

افزون بر ویژگی های فنی ، چوب متریالی تزئینی ، تسکین دهنده و پرانرژی در دکوراسیون منزل به حساب می آید که با تمام سلیقه ها سازگار است.

ترموود یا چوب ترمو دارای مزایا و قابلیت های فراوانی است که باعث می شود آن را از چوب های دیگر متمایز کند.

کاربرد های چوب ترموود

ترمووود چوبی برای کاربردهای مختلفی ایده آل است ، که این روزها طرفداران زیادی را به خود جلب می کند و مورد استقبال طراحان معمار قرار گرفته است. در نمای ساختمان ، کف و پوشش دیوار ، از چوب ترموود استفاده می گردد. از دیگر کاربرد های چوب ترمو می توان به موارد زیر اشاره داشت :

رنگ ترمووود

جهت زیبایی و جلای چوب و همچنین افزایش مقاومت چوب ترمو در مقابل شرایط نامساعد جوی در فضای باز و همچنین نمای ساختمان، از رنگ چوب ترمو استفاده می گردد. رنگ ترمووود، باعث عدم تغییر رنگ و رنگ پریدگی چوب بر اثر تابش مستقیم نور خورشید و اشعه ماورای بنفش (UV) شده و با پر شدن منافذ و سوراخ های موجود در چوب، موجب عدم ورود رطوبت و حشرات شده و همچنین از رشد کپک و قارچ جلوگیری می نماید.