نمای کامپوزیت | نمای کامپوزیت آپارتمان | نمای کامپوزیت طرح چوب و سنگ

نمای کامپوزیت نوعی از نمای ساختمان می باشد که جهت پوشش از ورق آلومینیوم استفاده میشود در دنیای امروز ورق کامپوزیت به دلایل ویژگی ها و مزایایی از جمله : وزن سبک، سهولت در اجرای نما، امکان شکل پذیری و اجرای انواع طرح های خاص، ضد حریق، دارای انواع طرح، رنگ بندی نامحدود و قیمت مناسب دارای محبوبیت بسیاری می باشد و از همین روی  بازسازی نمای ساختمان با ورق کامپوزیت مورد استقبال پیمانکارن و شرکت های بازسازی و نوسازی ساختمان واقع شده است.

نمای کامپوزیت
نمای کامپوزیت

مقایسه نمای کامپوزیت با دیگر نماهای ساختمان

نمای کامپوزیت به جهت ویژگی ها و مزایای ذکر شده از زمان اولین ورود ورق کامپوزیت به صنعت ساختمان سازی و نمای ساختمان هر روز بیش از پیش مورد توجه پیمانکاران و انبوه سازان قرار گرفته و در اکثر ساختمان های مدرن و بلند مرتبه از این نوع نما استفاده می گردد. در دنیای پیشرفته امروز هر روز متریالهای بروزی طراحی و تولید می‌شوند که به موجب آن مصالح و متریال های قدیمی از رده خارج می شوند. ورق کامپوزیت به دلیل مزیت های فراوان توانسته در رقابت با دیگر نما های ساختمان جایگاه خود را به دست بیاورد و از نماهای سنتی پیشی بگیرد.

نمای ساختمان با ورق کامپوزیت
نمای ساختمان با ورق کامپوزیت

دلیل نامگذاری ورق کامپوزیت

اولین سوالی که در ذهن پیش می آید این است که این ورق ها از آلومینیوم ساخته شده اند پس چرا به این نوع نما، نمای کامپوزیت گفته می شود.
دلیل نامگذاری این نوع محصول به ورق کامپوزیت به این جهت می باشد که از دولایه ورق آلومینیوم و یک هسته ای از جنس مواد معدنی و پلی اتیلن ساخته می شود و اصولاً دلیل نامگذاری این نوع متریال به این دلیل می باشد.

مزیت های نمای کامپوزیت نسبت به دیگر نماهای ساختمان

وزن سبک نما : می توان گفت مهمترین مزیت نمای کامپوزیت وضع سبک می باشد که در حقیقت وزن ورق کامپوزیت در هر متر مربع بین ۵ الی ۸ کیلوگرم می باشد. که در قیاس با انواع دیگر نماهای سنتی ساختمان از جمله نمای، سنگ، نمای سیمانی، نمای اجر و غیره دارای وزن بسیار کمتری می باشد.

سهولت در اجرای نمای کامپوزیت : با توجه به اینکه این نما به صورت خشک بر روی نمای ساختمان اجرا می شود و ورق های کامپوزیت دارای وزن کمی هستند نصب و اجرای آن روی ساختمان سریع و آسان است. وزن سبک ورق کامپوزیت در میزان سهولت در اجرای نما تاثیر مستقیم داشته سرعت اجرای کار بسیار سریعتر از دیگر نماهای ساختمان می باشد.

دارای قابلیت آکوستیک و عایق صوتی : ورق کامپوزیت به دلیل ساختاری که دارد عایق صوت و دارای قابلیت اکوستیک می‌باشد. همچنین بعد از اجرای نمای ساختمان یک لایه از هوا در پشت نما ایجاد می شود که قابلیت عایق صوتی کامپوزیت را افزایش می دهد.

ورق کامپوزیت رنگی
ورق کامپوزیت رنگی

تنوع بالا در رنگ بندی : متریال ها و مصالح دیگر مورد استفاده در نمای ساختمان دارای محدودیت در رنگ بندی می باشند ولی ورق کامپوزیت دارای محدودیت در رنگ نیست و تقریباً دارای رنگ بندی نامحدود می باشد و در رنگ آمیزی آن از سیستم های پیشرفته و رنگهای مقاوم در برابر خط و خش، رطوبت و مقاوم در برابر اشعه ماورا بنفش نور خورشید استفاده می گردد و بعد از چندین سال استفاده رنگ آن تغییر نکرده و پوسته نمی شود.

مقاوم در مقابل حریق و آتش : ورق کامپوزیت ضد حریق و نسوز با توجه به هسته مرکزی آن از جنس پلی اتیلن و مواد معدنی می باشد که در برابر آتش مقاومت کمی دارد ولی نوعی از ورق کامپوزیت طراحی و ساخته شده است که که در ساخت هسته آن از مواد خاص نسوز استفاده شده است که در برابر آتش کندسوز بوده و باعث انتشار آتش نخواهد شد.

قابلیت ضد زلزله : با توجه به اینکه ورق کامپوزیت در این نوع از نما به صورت مستقل و جداگانه با فاصله یک شیار ریز نسبت به هم بر روی نمای ساختمان متصل می گردند باعث می شود در هنگام وقوع زمین لرزه هر پنل ورق کامپوزیت به صورت مستقل حرکت کرده و از تغییر شکل و تخریب کل نمای ساختمان جلوگیری شود.

امکان ایجاد آب بندی نمای ورق کامپوزیت : از مزایای نمای کامپوزیت در نقاطی که بارش باران و برف بسیار است قابلیت ایجاد آب بندی در آن می باشد به دلیل آنکه بر روی نمای کامپوزیت شیارهایی در نظر گرفته و ساخته می شوند که در هنگام بارش باران و برف، آب اضافی به پشت نمای ساختمان نفوذ نکرده و به بیرون منتقل می شود.

امکان ایجاد طرح های خاص با سه بعدی با ورق کامپوزیت : به دلیل قابلیت انعطاف پذیری و خمش ورق کامپوزیت، این نما قابلیت اجرای انواع اشکال پیچیده و سه بعدی را را دارا می باشد همچنین با استفاده از تکنولوژی CNC می توان طرح ها و ایده های بسیاری را اجرایی نمود از قابلیت های منحصر به فرد این نما به شمار می رود که باعث خاص شدن نما و جلوه ساختمان نسبت به دیگر ساختمان‌های معمولی خواهد گردید.

قابلیت تعویض پنل های کامپوزیت : با توجه به اینکه پنل های ورق کامپوزیت به صورت جداگانه و مستقل بر روی نمای ساختمان متصل می گردند در صورت خرابی، همان پنل معیوب جایگزین می گردد و خسارتی به کل نما وارد نمی گردد. که در نتیجه باعث کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری نمای ساختمان خواهد شد.

نمای ورق کامپوزیت
نمای ورق کامپوزیت

محاسبه قیمت اجرای هر متر مربع نمای کامپوزیت

محاسبه قیمت اجرای نمای کامپوزیت به عوامل مختلفی وابسته است که باید با جمع بندی تمام این عوامل قیمت دقیق محاسبه و آنالیز گردد. از مهم ترین عواملی که می‌تواند بر قیمت نمای کامپوزیت تاثیر گذار باشد قیمت روز آهن می باشد زیرا از آن در زیر سازی نمای کامپوزیت استفاده می گردد. میزان مبلغ اجرت نصب، هزینه مصالح مصرفی، پرت ورق کامپوزیت، کرایه حمل، نوع ورق کامپوزیت از دیگر عوامل موثر در مبلغ نهایی اجرای نمای کامپوزیت به شمار می رود.

اجرای نماهای خلاقانه توسط ورق کامپوزیت

این نوع نما به دلیل استفاده از آلومینیوم در ساخت آن از انعطاف پذیری بالایی برخوردار بوده و طراحان نمای ساختمان با استفاده از این قابلیت توانایی اجرای ایده های خاص خود را دارند. نمای کامپوزیت سه بعدی یک ایده و طرح جدید و خلاقانه جهت اجرای نمای ساختمان می باشد که با دارا بودن طرح خاص و برجسته‌ای که دارد نمای ساختمان را از دیگر نماها متمایز می نماید که با استفاده از نور پردازی به زیبایی جلوه آن افزوده خواهد گردید.

ساختمان ورق کامپوزیت سه بعدی
ساختمان ورق کامپوزیت سه بعدی

انواع نمای کامپوزیت

نمای کامپوزیت طرح آجر

از ورق کامپوزیت طرح آجر در نمای کامپوزیت آپارتمان، مراکز تجاری، دکوراسیون داخلی ساختمان، تابلو مراکز خرید و فروشگاه ها و قیر استفاده می گردد. این نوع نما به دلیل مقاومت بالایی که در مقابل تغییر رنگ و شکل دارا می باشد در مقایسه با نمای آجر دارای برتری بالایی می باشد زیرا عوامل محیطی همچون تابش اشعه ماورای بنفش خورشید می تواند باعث کدری رنگ اجر شود.

ورق کامپوزیت طرح آجر
ورق کامپوزیت طرح آجر

نمای کامپوزیت طرح سنگ

امروزه به کارگیری نماهای سنتی از قبیل سنگ طبیعی در نمای ساختمان می تواند باعث بروز مشکلاتی همچون افزایش وزن ساختمان شود که که این وزن زیاد باعث بروز خطراتی در هنگام وقوع زمین لرزه خواهد شد. همچنین متریال های طبیعی همچون سنگ طبیعی به مرور زمان بر اثر عوامل محیطی همچون باران های اسیدی و تابش نور خورشید تغییر رنگ می دهند. ولی ورق کامپوزیت طرح سنگ با توجه به نوع رنگ مقاومی که روی آن پاشیده می شود در برابر تغییرات محیطی و شرایط نامساعد جوی از مقاومت بالایی نسبت به متریال های سنتی دارا می باشد.
از دیگر مزایای نمای کامپوزیت نسبت به نمای سنگ طبیعی دیر کثیف شدن آن می باشد که می توان هزینه های نگهداری ساختمان را کاهش دهد.

ورق کامپوزیت طرح سنگ
ورق کامپوزیت طرح سنگ

نمای کامپوزیت آینه ای

در ساخت ورق کامپوزیت آینه ای از سه لایه اصلی استفاده شده است. دولای از جنس آلومینیوم و یک هسته داخلی از جنس پلی اتیلن طی فرایندی به هم پرس و چسبانده می شوند. روی سطح ورق کامپوزیت آینه ای با رنگ PE و PVDF پوشیده می شود که در انتهای یک سطح صاف، صیقلی و آینه ای را به نمای ساختمان خواهد می بخشد. پوشش PVDF دارای مقاومت بالایی در مقابل اشعه ماورای بنفش نور خورشید، باد و طوفان و باران های اسیدی دارا می باشد. بیشتر ورق کامپوزیت آینه ای‌، در دو طرح نقره ای و طلایی ساخته می شود.

ورق کامپوزیت آینه ای
ورق کامپوزیت آینه ای

نمای کامپوزیت طرح چوب

در ساخت ورق کامپوزیت طرح چوب از رگه های چوب طبیعی در طراحی آن استفاده شده که با نمای چوب طبیعی تفاوتی نداشته و حس گرمای چوب طبیعی را به بیننده القا می کند. از مزایای ورق کامپوزیت طرح چوب نسبت به چوب طبیعی می‌توان به عدم تغییر رنگ بر اثر اشعه خورشید و رطوبت اشاره داشت. نمای کامپوزیت طرح چوب برخلاف چوب طبیعی فرسوده نمی شود و در برابر حشرات موذی و آفت چوب از مقاومت بالایی برخوردار است. از نمای ورق کامپوزیت طرح چوب بیشتر در ساخت نمای ویلا ها استفاده می شود.

ورق کامپوزیت طرح چوب
ورق کامپوزیت طرح چوب