رنگ چوب ترموود کیلز KILZ

رنگ چوب ترمو | رنگ ترمووود | رنگ چوب فضای باز

در فراید ترمو کردن چوب، نمای چوبی ساختمان در برابر تغییرات آب و هوایی و شرایط نامساعد جوی مقاوم می شود. اما جهت ثبات رنگ چوب ترمو، نیاز است چوب ترمووود مجدد رنگ شود. رنگ چوب برای دوچندان شدن زیبایی و مقاومت چوب ترموود ضروری بوده باعث افزایش طول عمر چوب ترمو درمقابل شرایط نامساعد جوی و غیر خواهد شد. رنگ های مخصوص چوب ترمو، چوب را در مقابل اشعه UV خورشید مقاوم کرده و از تغییر رنگ چوب جلوگیری می نماید و موجب براق شدن و جلا به چوب می گردد.

 
نمایش ویدیو درباره رنگ چوب فضای باز ترموود کیلز

آیا چوب ترمو هم باید رنگ شود؟

چوب ترمو همانند دیگر چوب های طبیعی نیازمند رنگ می باشد. چوب ترمو بعد از مدتی به علت تابش اشعه نور خورشید (UV) رنگ اصلی خود را از دست داده و به رنگ خاکستری تغییر رنگ می دهد. علت اصلی رنگ کردن چوب ترمو، مقاوم نمودن چوب ترمو در برابر اشعه (UV) نیز می باشد. همچنین رنگ نمودن چوب ترمو باعث نمایان شدن بافت ها و رگه های چوب شده که باعث زیبایی دو چندان چوب ترمو می گردد.
رنگ آمیزی ترمووود به دو دلیل اصلی انجام می پذیرد، دلیل اول زیبایی بخشیدن به چوب ترمو می باشد به طوری که با جلا بخشیدن به چوب ترمو باعث زیبایی دو چندان چوب خواهد گردید. همانطور که دکر شد دومین دلیل که مهم ترین است، حفظ ترمووود در برابر شرایط محیطی نام برد. از مهم ترین عوامل محیطی که به چوب ترمو آسیب وارد می نماید می توان به اشعه ماورای بنفش نور خورشید و رطوبت اشاره داشت.

کالیته رنگ ترموود کیلز
کالیته رنگ ترموود کیلز

محافظت از چوب ترمو در مقابل نور خورشید

همانطور که ذکر شد از مهمترین عواملی که باعث آسیب به ترمووود اشعه ماوراء بنفش خورشید می باشد که در دراز مدت باعث تغییر رنگ چوب رنگ پریدگی آن خواهد گردید. این مشکل بیشتر در چوب ترموود نما پیش می آید. جهت رفع مشکل حتماً توصیه می گردد از رنگ ترمووود استفاده گردد.

کدهای رنگ ترموود کیلز KILZ
کدهای رنگ ترموود کیلز KILZ

محافظت از چوب ترمو در مقابل آب و رطوبت

همانطور که ذکر شد از مهمترین عواملی که باعث آسیب به ترمووود اشعه ماوراء بنفش خورشید می باشد که در دراز مدت باعث تغییر رنگ چوب رنگ پریدگی آن خواهد گردید. این مشکل بیشتر در چوب ترموود نما پیش می آید. جهت رفع مشکل حتماً توصیه می گردد از رنگ ترمووود استفاده گردد.

رنگ ترموود کیلز KILZ
رنگ چوب فضای باز کیلز KILZ

انواع رنگ ترموود

رنگ مخصوص چوب ترمووود به دو نوع پایه آب (Water Base) و پایه روغن (Oil Base) تقسیم می شود. رنگ های پایه آب با نفوذ سه میلیمتری در عمق چوب، باعث ایجاد لایه محافظ بر روی چوب شده و چون این عمق نفوذ خیلی زیاد نیست از رنگ های پایه آب بیشتر در نمای ساختمان، پرگولا و آلاچیق، نیمکت های فضای باز مورد استفاده قرار میگیرد.

رنگ های پایه روغن با توجه به نفوذ بیشتری که نسبت به رنگ های پایه آب دارند، در برابر ساییده شدن از مقاومت بالاتری برخوردار هستند و بیشتر برای کفپوش ترموود مورد استفاده قرار میگیرند.

مراحل رنگ کردن چوب ترموود

جهت اجرای اصولی رنگ ترمووود نیاز است مراحل آن به ترتیب و درستی طی شود تا نتیجه مطلوب حاصل گردد. که در زیر این مراحل را شرح می نماییم.

1- رنگ بری چوب
رنگ بری شیمیایی چوب ترمو : جهت رنگ بری با این روش، از مواد حلال و شیمیایی قوی با پایه تینر یا اسید جهت برداشتن لایه رنگ از چوب استفاده می گردد به صورتی که مواد شیمیایی رنگ موجود بر روی سطح چوب را در خود حل نموده و به این صورت سطح چوب از رنگ پاک می شود. البته با توجه به میزان رنگ و نوع چوب، ممکن است تا چند مرتبه این روش تکرار گردد. به علت عدم رنگ بری بصورت فیزیکی، این روش باعث عدم آسیب به سطح چوب شده و همچنین از ایجاد گرد و غبار در محیط جلوگیری کرده، که از مزایای آن می باشد. از معایب این روش، ایجاد شیرآبه مواد شیمیایی و آسیب به محیط زیست می باشد.

روش رنگ بری چوب ترمو به وسیله سنباده : توسط این روش با استفاده از کاغذ سنباده که می تواند بصورت دستی یا دستگاه سنباده زنی انجام پذیرد لایه رنگ از سطح چوب برداشته شده که ممکن است جهت رسیدن به نتیجه مطلوب تا چندین مرحله این روش، تکرار شود. از مزایای این روش می توان به عدم استفاده از مواد شیمیایی و آب و مشکلات آن اشاره داشت و از معایب آن می توان به ضعیف شدن ترموود به واسطه برداشتن لایه های چوب و ایجاد گرد خاک در محیط اشاره داشت.

روش رنگ بری ترمووود با استفاده از سند بلاست : در روش سند بلاست دانه های بسیار ریز سیلیس که اندازه آن ها در حد میکرون می باشد به وسیله دستگاه های مخصوص و فشار هوای بالا، بر روی سطح چوب پاشیده شده که لایه رنگ را از روی ترمووود، ریموو می کند. چنانچه سطح رنگ دارای ضخامت بالایی باشد بیشتر از این روش استفاده می گردد و از مزایای آن سرعت بالا در انجام کار بوده و از معایب آن می توان به ایجاد گرد خاک در محیط و همچنین گرانی این دستگاه های سند بلاست اشاره داشت.

رنگ چوب ترمووود کیلز KILZ
رنگ چوب ترمووود کیلز KILZ
رنگ چوب ترمو کیلز KILZ
رنگ چوب ترمو کیلز KILZ

2- تمیز کردن چوب ترمو
بعد از جدا نمودن رنگ با یکی از روش های ذکر شده، جهت حصول بهترین نتیجه در رنگ آمیزی ترمووود، در مرحله بعدی سطح ترموود باید توسط پیستوله باد یا برس مخصوص، فرچه یا پارچه مناسب، بصورت کامل سطح چوب تمیز و تمامی براده ها یا مواد شیمیایی استفاده شده در مراحل قبلی، پاک گردد.

3- استفاده از سیلر (اشباع کننده ها)
بعد از تمیز نمودن چوب، توصیه می گردد جهت ایجاد پیوند مولکولی رنگ ترموود با اشباع کننده از سیلر و پرایمر استفاده گردد تا به مرور رنگ پوسته نشده و از سطح چوب جدا نگردد. شرکت های تولید کننده رنگ ترموود، برای هر مدل از رنگ، سیلر و اشباع کننده مخصوص خود را دارند که حتما 24 ساعت قبل از رنگ کردن چوب باید، از اشباع کننده استفاده شود.

4- مرحله رنگ کردن چوب ترموود
پس از باز نمودن درب قوطی رنگ ترمو، به دلیل ته نشین شدن رنگدانه ها و پیگمنت های رنگی در ته قوطی، محتویات رنگ را به مدت ده تا پانزده دقیقه خوب به هم زده تا تمام رنگ بصورت یکنواخت شود. رنگ آمیزی چوب ترمو بهتر است به وسیله قلموی نقاشی، غلطک یا ابر مناسب انجام شود و باید دقت شود تا میزان رنگ کافی بر روی سطح چوب مالیده شود و از باقی ماندن رنگ اضافی بر روی چوب خودداری نمایید. خشک شدن رنگ به عواملی همچون میزان دمای هوا و رطوبت، وزش باد و … بستگی داشته و با توجه به متفاوت بودن فرمول رنگ در برند های مختلف، زمان خشک شدن بر روی قوطی آن درج می گردد.
بعد از خشک شدن دست اول رنگ که معمولا تا 24 ساعت ممکن است زمان ببرد، حتما با سنباده نرم به آرامی بر روی سطح رنگ، پولیش کاری انجام شود تا دست بعدی رنگ بصورت یکنواخت اعمال گردد. حتما پس از پولیش کاری و قبل از دست دوم، سطح چوب از براده ها تمیز گردد و دست دوم همانند دست اول بر روی چوب انجام پذیرد.

5- پوشش محافظ
پس از خشک شدن دست آخر رنگ، جهت عمر بالاتر رنگ در برابر اشعه نور خورشید در فضای خارجی ساختمان، بهتر است از پوشش ضد UV استفاده گردد و همچنین برای کفپوش های ترموود از پوشش هایی که از سایده و خراشیده شدن کفپوش جلوگیری می نماید استفاده گردد. لازم به ذکر است هر برند رنگ ترموود، دارای پوشش های محافظ مخصوص خود است و باید دقت شود تا پوشش محافظ با رنگ ترمو سازگاری داشته باشد و از یک برند باشند.
چنانچه تمامی مراحل فوق به درستی انجام شده باشند، رنگ ترموود با توجه به شرایط محیطی متغیر، بین 2 الی 5 سال عمر دارد و بهتر است قبل از پوسته شدن رنگ و ایجاد آسیب در چوب ترمو، اقدام به تجدید رنگ ترمو نمود.

پخش ویدیو
رنگ ترموود
رنگ ترموود
رنگ چوب ترمو
رنگ چوب ترمو

رنگ ترمووود کیلز (KILZ)

رنگ چوب ترمو با پایه روغن محصول کمپانی کیلز (KILZ) آلمان با بالاترین کیفیت و تنوع رنگی، این رنگ را در بازار بدون رغیب کرده است. این نوع رنگ به دلیل پایه روغن بودن آن دارای باعث دوام ترمووود در فضای باز و محافظت از چوب نمای ساختمان در برابر اشعه ماورا بنفش خورشید و باران و رطوبت می گردد. رنگ ترمووود کیلز (KILZ) با جدیدترین فناوری روز دنیا تولید شده و با نفوذپذیری عمیق در بافت چوب، باعث افزایش عمر انواع چوب ترمو در خارجی و داخلی ساختمان می گردد.

رنگ ترمووود کیلز KILZ آلمان
رنگ ترمووود کیلز KILZ آلمان

عمر رنگ ترمووود

رنگ چوب ترمو پس از اجرا، بصورت معمول بین 2 الی 5 سال و بسته به نوع شرایط جوی منطقه مورد نظر، ماندگاری دارد که بعد این مدت نیاز به احیاء و ریکاوری می باشد. بسیاری از افراد پس رویت فرسودگی و رنگ پریدگی بر روی چوب، شوکه شده و به فکر تعویض ترمووود می افتند که باعث صرف هزینه های بالا میشود. ولی با رنگ آمیزی اصولی چوب ترمو و استفاده از رنگ با برند باکیفیت، چوب ترمو احیاء شده و زیبایی اولیه خود را بدست می آورد.

پخش ویدیو